slide1slide2slide3slide4slide5slide6slide7slide8slide9slide10

Регіональна філія 'Придніпровська залізниця'
АТ 'Укрзалізниця'

Ви знаходитесь на офіційному сайті регіональної філії Придніпровська залізниця АТ "Укрзалізниця".

Безквиткові пасажири – одна з причин збитковості приміських пасажирських перевезень 23/12/2020

Приміське сполучення – збитковий сегмент залізничних пасажирських перевезень. Основні причини – тарифи, набагато нижчі за собівартість цих перевезень; хронічна недокомпенсація місцевими держадміністраціями витрат залізниці на перевезення численних пільговиків; а також недобросовісність пасажирів, які нехтують своїм обов’язком – повністю оплатити проїзд або оформити посадковий документ (за наявності пільг).

За 11 місяців 2020 року регіональна філія «Придніпровська залізниця» АТ «Укрзалізниця» перевезла приміськими поїздами 5 млн 904 тис. осіб у Дніпропетровській і Запорізькій областях та частково ще у 5 регіонах України. Кожен четвертий перевезений пасажир користувався послугами залізниці безкоштовно або зі знижкою – за цей період було транспортовано 1 млн 485 тис. пільговиків (25% від загальної кількості).

Покриття витрат перевізника доходами від перевезень у січні-листопаді цього року склало 11%, тобто за кожну витрачену на приміський сегмент пасажирських перевезень гривню регіональна філія отримала лише 11 коп. доходу.

З місцевих бюджетів залізниці було компенсовано тільки 25% її витрат на перевезення за соціальними тарифами: з 31 млн 940 тис. грн, нарахованих за фактично надані послуги, відшкодовано 8 млн 117 тис. грн.

Постійний моніторинг реалізації квитків свідчить, що кількість проїзних документів, придбаних або оформлених у квиткових касах вокзалів і станцій, катастрофічно нижча за реальну кількість пасажирів у приміських поїздах. Планові та раптові перевірки щоразу виявляють безквиткових пасажирів або пасажирів, які не повністю оплатили свою поїздку.

Левова частка коштів у господарстві приміських пасажирських перевезень витрачається на ремонт рухомого складу, більшість з якого експлуатується вже понад 50 років. Зокрема, 53% парку приміських електропоїздів регіональної філії становлять секції ЕР-1 та ЕР-2, побудовані у 1959-1977 роках. Такий рухомий склад потребує підвищеної уваги до технічного стану несучих конструкцій, своєчасних ремонтів з подовженням строку служби, а отже – значних фінансових витрат.

Вартість запчастин та матеріалів, потрібних для ремонтних робіт, щороку зростає. Так, у 2020 році електрощітки та композиційні колодки до електропоїздів подорожчали на 8,2%, вставки пантографа – на 12%, бандажі – на 8,5%-15,9%, акумулятори – на 10,8%, гайки шестигранні – на 14,3% – 17,6%; емаль – на 7%, патрони запобіжника – на 162,5%.

Попри складну фінансову ситуацію, Придніпровська залізниця стабільно забезпечує приміські перевезення пасажирів платної та пільгових категорій, а також проведення всіх видів ремонту моторвагонного рухомого складу. Ведеться робота з місцевими держадміністраціями щодо повного відшкодування ними витрат на соціальні перевезення, у тому числі й позовна діяльність.

Однак нагальною є також потреба нагадати громадянам, які користуються залізничним транспортом у приміському сполученні, що вони зобов’язані оплачувати повну вартість своїх поїздок. За наявності каси придбати квиток належить на станції відправлення, за її відсутності – безпосередньо у провідника. Тим, хто користується послугами приміського залізничного транспорту постійно, варто звернути увагу на абонементні квитки – це зручно та вигідно.

Пасажири пільгових категорій повинні мати при собі документ, що засвідчує їх право на пільгу під час проїзду залізничним транспортом (окрім дітей віком від 6 до 14 років). Пільговикам, які мають право на безоплатний проїзд (тобто 100-відсоткову знижку), необхідно звертатися до квиткових кас, щоб оформити посадковий талон. Це дозволить залізничникам вести коректний облік пасажирів, яким надаються послуги за пільговими тарифами, а відповідно – звертатися за відшкодуванням цих витрат до замовників соціальних перевезень.

Лише спільними зусиллями можливо зберегти приміський залізничний транспорт – один з найбільш масових та надійних видів пасажирських перевезень в Україні.

У разі використання цієї інформації посилання на сайт Придніпровської залізниці www.dp.uz.gov.ua обов’язкове.