slide1slide2slide3slide4slide5slide6slide7slide8slide9slide10

Регіональна філія 'Придніпровська залізниця'
АТ 'Укрзалізниця'

Ви знаходитесь на офіційному сайті регіональної філії Придніпровська залізниця АТ "Укрзалізниця".

Неповна компенсація за перевезення пільговиків – одна з причин збитковості приміських пасажирських перевезень 04/02/2022

У 2021 році регіональна філія «Придніпровська залізниця» АТ «Укрзалізниця» перевезла приміськими поїздами понад 6,5 млн осіб у Дніпропетровській і Запорізькій областях та частково ще в 5 регіонах України.

Кожен п’ятий перевезений пасажир користувався послугами залізниці безкоштовно або зі знижкою – за цей період було транспортовано 1 млн 269 тис. пільговиків (або 20% від загальної кількості).

Покриття витрат перевізника доходами від перевезень становило 12%, тобто за кожну витрачену на приміський сегмент пасажирських перевезень гривню регіональна філія торік отримала лише 12 коп. доходу.

З місцевих бюджетів залізниці було компенсовано тільки 65% її витрат на перевезення за соціальними тарифами: з 28 млн 275 тис. грн, нарахованих за фактично надані послуги, – 18 млн 476 тис. грн.

У господарстві приміських пасажирських перевезень левова частка коштів витрачається на утримання та ремонт рухомого складу, більшість якого експлуатується понад 50 років. Так, 53% парку приміських електропоїздів регіональної філії становлять секції ЕР-1 та ЕР-2, побудовані в 1959-1977 роках. Цей рухомий склад потребує підвищеної уваги до технічного стану несучих конструкцій, своєчасних ремонтів із подовженням строку служби, а отже – значних фінансових витрат.

Вартість запчастин та матеріалів, потрібних для ремонтних робіт, щороку зростає. Так, у 2021 році вартість металопрокату та металовиробів збільшилась майже у 2 рази, окремі позиції кабельно-провідникової продукції – на 79%, вартість метизної продукції – на 34%.

Залізничники постійно співпрацюють з місцевими держадміністраціями щодо необхідності закладати в місцеві бюджети кошти для повного та своєчасного відшкодування регіональній філії її витрат на соціальні перевезення, за відсутності порозуміння – вживають судові заходи. Зокрема, за результатами позовної діяльності в 2021 році залізниця отримала 12,1 млн грн.

Украй важливою є і сумлінність пасажирів, які користуються залізничним транспортом у приміському сполученні. Наголошуємо на тому, що пасажири пільгових категорій повинні мати при собі документ, що засвідчує їх право на пільгу під час проїзду залізничним транспортом (окрім дітей віком від 6 до 14 років). Пільговикам, які мають право на безоплатний проїзд (тобто 100-відсоткову знижку), необхідно звертатися до квиткових кас, щоб оформити посадковий талон. Це дозволить залізничникам вести коректний облік пасажирів, яким надаються послуги за пільговими тарифами, а відповідно – звертатися за відшкодуванням цих витрат до замовників соціальних перевезень.

Лише спільними зусиллями можливо зберегти приміський залізничний транспорт – один з найбільш масових та надійних видів пасажирських перевезень в Україні.

У разі використання цієї інформації посилання на сайт Придніпровської залізниці www.dp.uz.gov.ua обов’язкове.